Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W dniach 11-13 czerwca 2024 r. Europejska Agencja Środowiska (EEA) zorganizowała serię wydarzeń wpisujących się w obchody trzydziestolecia istnienia EEA oraz Europejskiej Sieci Informacji i Obserwacji Środowiska EIONET. W spotkaniach w Kopenhadze uczestniczyły odpowiednio: Anna Katarzyna Wiech, Dyrektor Departamentu Monitoringu Środowiska w GIOŚ, pełniąca rolę z-cy członka Zarządu EEA, i Małgorzata Bednarek z ww. Departamentu, pełniąca rolę Krajowego Punktu Kontaktowego ds. współpracy z EEA w ramach EIONET.


Kulminacyjnym wydarzeniem było wspólne seminarium
„Implement, Integrate, Innovate, Invigorate – EEA-Eionet by 2030” z udziałem przedstawicieli EEA, Zarządu EEA, Krajowych Punktów Kontaktowych EEA/EIONET, Europejskich Centrów Tematycznych EEA oraz Komitetu Naukowego EEA. Uczestnicy zastanawiali się nad rolą EEA i EIONET oraz wizją rozwoju wiedzy o środowisku w świetle strategicznych obszarów Strategii EEA i EIONET na lata 2021-2030 oraz różnych scenariuszy rozwoju gospodarki i społeczeństwa. Oddzielnie odbyły się także standardowe posiedzenia Krajowych Punktów Kontaktowych EEA/EIONET oraz Zarządu EEA. Tematyka obrad dotyczyła m.in. spraw związanych z zarządzaniem i modernizacją EEA i EIONET, nowych narzędzi informacyjno-komunikacyjnych dla współpracy i komunikacji, prac nad raportem o stanie środowiska Europy i prognozach jego zmian SOER 2025. Delegacja polska odbyła także robocze spotkania z Dyrektor Wykonawczą EEA oraz wybranymi pracownikami EEA.

Europejska Agencja Środowiska jest agencją Unii Europejskiej i do jej zadań należy wspieranie zrównoważonego rozwoju oraz pomoc w osiągnięciu znaczącej i widocznej poprawy stanu środowiska poprzez dostarczenie decydentom i społeczeństwu aktualnych, odpowiednich, rzetelnych i wiarygodnych informacji. Europejska Sieć Informacji i Obserwacji Środowiska (EIONET) jest partnerską siecią współpracy EEA oraz państw członkowskich i współpracujących, skupiającą instytucje i ekspertów z 38 krajów. Na poziomie krajowym EIONET tworzą Krajowy Punkt Kontaktowy - w Polsce od początku w GIOŚ - i struktury tematyczne. EEA i EIONET zostały utworzone na mocy Rozporządzenia Rady (EWG) 1210/90 w sprawie ustanowienia Europejskiej Agencji Środowiska i Europejskiej Sieci Informacji i Obserwacji Środowiska (EIONET), które później nowelizowano. Operacyjną działalność EEA rozpoczęła w 1994 r., a za jej siedzibę obrano Kopenhagę.

Więcej informacji tutaj.


Dyrektor Wykonawcza EEA Leena Ylä-Mononen prezentuje działania Agencji na spotkaniu Krajowych Punktów Kontaktowych EEA/EIONET w siedzibie Agencji 11 czerwca 2024 r.

Krajowe Punkty Kontaktowe EEA/EIONET i wybrani pracownicy EEA, 11 czerwca 2024 r.


Wystąpienie Przewodniczącego Zarządu EEA, André Weidenhaupt, podczas zorganizowanego przez EEA wspólnego seminarium, 12 czerwca 2024 r.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.