W dniu 19 czerwca 2019 r. odbyły się w Kopenhadze uroczyste obchody 25-lecia Europejskiej Agencji Środowiska i Europejskiej Sieci Informacji i Obserwacji Środowiska EIONET. W wydarzeniach, jak również zorganizowanych w tym samym tygodniu posiedzeniu Zarządu EEA oraz spotkaniu Krajowych Punktów Kontaktowych ds. współpracy z EEA, uczestniczyli przedstawiciele GIOŚ, zgodnie z rolami jakie pełnią w strukturach EEA i EIONET.
Obchody rozpoczęło wspólne dla Zarządu EEA i Krajowych Punktów Kontaktowych ds. współpracy z EEA w ramach EIONET interaktywne seminarium. Dedykowano je opracowaniu przyszłej Strategii EEA. Uczestnicy zastanawiali się m.in. nad celami i potrzebami, aby zapewnić sukcesy w realizacji zadań przez kolejnych 25 lat.
Część wieczorna objęła m.in. uroczystą sesję z przemówieniami, w tym m.in. przedstawicieli KE oraz pierwszego Dyrektora Wykonawczego EEA – Domingo Jiméneza Beltrána – i obecnego – Hansa Bruyninckxa, część artystyczną oraz oficjalną kolację dla ponad 350 gości. W wydarzeniach udział wzięli ze strony polskiej: Paweł Ciećko – Główny Inspektor Ochrony Środowiska i przedstawiciel Polski w Zarządzie EEA, Anna Katarzyna Wiech – Dyrektor Departamentu Monitoringu Środowiska GIOŚ i Z-ca Przedstawiciela Polski w Zarządzie EEA oraz Małgorzata Bednarek z DMŚ GIOŚ pełniąca rolę Krajowego Punktu Kontaktowego ds. współpracy z EEA w ramach EIONET.
Obchody zostały poprzedzone spotkaniem Krajowych Punktów Kontaktowych ds. współpracy z EEA w dniach 17-18 czerwca br. Drugie w tym roku spotkanie dedykowano m.in. omówieniu bieżącej realizacji zadań, dokumentów programowych, zmian w portalu EEA, planów względem raportu o stanie środowiska Europy i prognozach jego zmian SOER 2020 oraz dodatkowych tematów związanych ze sprawozdawczością oraz programem Copernicus. Istotną część spotkania stanowiły dyskusje w grupach nt. wyzwań i kierunków rozwoju EEA i EIONET. Z kolei w dniu 20 czerwca odbyło się 85 spotkanie Zarządu EEA, gdzie poruszano bieżące kwestie organizacyjno-zarządcze, w tym zdecydowano o formie prac nad przyszłą Strategią EEA.
Europejska Agencja Środowiska została utworzona Rozporządzeniem Rady (EWG) 1210/90 w sprawie ustanowienia Europejskiej Agencji Środowiska i Europejskiej Sieci Informacji i Obserwacji Środowiska (EIONET) wprowadzonym w życie 30 listopada 1993 r. i później nowelizowanym. Działalność rozpoczęła w 1994 roku, a za siedzibę obrano Kopenhagę. Nadrzędnym celem Agencji jest wspieranie zrównoważonego rozwoju i pomoc w osiąganiu istotnej i wymiernej poprawy stanu środowiska w Europie poprzez dostarczanie ośrodkom decyzyjnym i społeczeństwu aktualnych, odpowiednich do potrzeb i wiarygodnych informacji o środowisku. W skład Zarządu EEA wchodzą przedstawiciele wszystkich krajów EEA. EIONET jest unikalną, partnerską siecią współpracy, w skład której wchodzą EEA i kilka Europejskich Centrów Tematycznych oraz Krajowe Punkty Kontaktowe i Krajowe Centra Referencyjne z 39 krajów – łącznie kilkaset instytucji i ponad 1500 ekspertów.
Z okazji 25-lecia EEA wydała rozkładaną broszurę European Environment Agency 1994 – 2019, przedstawiającą 25 lat historii informowania przez EEA o stanie środowiska Europy.