Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Odpowiedź Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska na opublikowane artykuły w dn. 22 i 23 maja 2017 autorstwa Pani Marzeny Rogozik zamieszczone na łamach Dziennika Polskiego – „ Hałdy pozorowanego działania”, a także na stronach Kroniki Krakowskiej – „Pył znowu się unosi. A WIOŚ umywa ręce”, „ WIOŚ dopilnuje, by huta ograniczyła pylenie z hałdy. Postawi pyłomierz?” oraz na portalu internetowym – „Grafitowy pył mają na co dzień. Hałda w Pleszewie zatruwa im życie”.

Przedstawiciele Małopolskiego WIOŚ w sposób pełny i rzetelny udzielili odpowiedzi na pytania redaktor M. Rogozik w zakresie podejmowanych przez Inspekcję Ochrony Środowiska działań na terenie Huty. Niestety w dużej mierze pominięto te informacje w opublikowanych tekstach, a fakty zostały zmanipulowane.

Pracownicy Inspekcji Ochrony Środowiska w Krakowie w sposób priorytetowy traktują rozwiązanie problemów wynikających z uciążliwości spowodowanych wyładunkiem odpadowego żużla w rejonie składowiska. Małopolski WIOŚ podejmował systematyczne działania obejmujące funkcjonowanie krakowskiej Huty Arcelor Mittal. W tym przeprowadzał szczególne kontrole odnośnie pylenia z hałdy[1], nakładał na podmiot mandaty, i wystawiał zarządzenia pokontrolne[2].

Małopolski WIOŚ prowadzi na bieżąco monitoring stanu powietrza w otoczeniu oddziału krakowskiego Arcelor Mittal, każdorazowo analizując wpływ awarii na jakość powietrza. Dla przykładu w 2016 r. przeprowadził 9 kontroli w tym 5 z wyjazdem w teren oraz 4 w oparciu o dokumenty, a do tej pory w roku 2017 odbyły się 3 kontrole dokumentacyjne i 1 w terenie.

Małopolski WIOŚ nie jest jednostką badającą wpływ pyłu na zdrowie, dlatego nie może prowadzić działań w tym zakresie. Informujemy również, że WIOŚ nie jest instytucją o charakterze naukowym, dlatego nie dysponuje mikroskopem skaningowym, który jest wykorzystywany w badaniach naukowych, a którego brak zauważa redaktor M. Rogozik

Ponadto w artykule błędnie podano, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska bada pyły w placówce tarnowskiej. Badania pyłów przeprowadzane są w Krakowie.

Publikowane doniesienia medialne wprowadzają chaos informacyjny, a takie słowa: „(...)inspektorzy tylko pozorują badania pyłu” są nadużyciem. Pomiary realizowane przez Inspekcje Ochrony Środowiska spełniają wszelkie standardy unijne i były wykonywane zarówno w ramach kontroli planowych, jak i interwencyjnych. Ponadto Inspektorzy z należytym zaangażowaniem wykonali swoje zadania. Stwierdzenie pani redaktor: „WIOŚ umywa ręce" godzi w dobre imię Inspekcji Ochrony Środowiska, która w ramach możliwych środków finansowych i planowych działań, stojąc na straży bezpieczeństwa ekologicznego, podjęła wszelkie działania kontrolne i pomiarowe wobec Arcelor Mittal Poland S. A..

Zdaniem GIOŚ działania podejmowane przez Małopolskiego WIOŚ wobec Arcelor Mittal - oddział w Krakowie były właściwe i wyczerpujące. Stawianie inspekcji w złym świetle odciąga uwagę od rzeczywistych problemów, których rozwiązanie jest wielowątkowe.

Więcej szczegółów na stronie małopolskiego WIOŚ.


[1] Stacje pomiarowe w dzielnicy Nowa Huta są zlokalizowane przy ulicy Bulwarowej, Jaskrowej i Popielidów. Dwie ostatnie zostały dołączone w tym roku - WIOŚ tym samym poszerza zakres badań.

[2] W odpowiedzi na zarządzenia pokontrolne WIOŚ, Huta Arcelor Mittal, w dn. 18.05.2017 w przesłanym piśmie informuje, że podjęła decyzję o rozładunku żużla już przestudzonego, aby w możliwy sposób zmniejszyć pylenie z jego rozładunku oraz postanowiła wyposażyć stanowisko do rozładunku żużla w specjalne zraszanie wodą, co w wymierny sposób ograniczy emisję pyłu z hałdy.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.