Liczne skargi dotyczące stołecznego klubu muzycznego „Patio” przy ul. Kredytowej 9, trafiały na ręce Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie. Powodem była głośna muzyka. Słowem: hałas, pochodzący z instalacji nagłaśniających zamontowanych na podwórzu kamienicy. Działania mieszkańców, sąsiadów oraz Rzecznika Praw Dziecka poskutkowały interwencjami inspektorów WIOŚ w Warszawie.
Inspektorzy przeprowadzali kontrole w trakcie organizowanych imprez, czy koncertów i wykazywali, że w porze nocy w obrębie otwartego dziedzińca kamienicy występują duże przekroczenia słyszalnych dźwięków muzyki. Na terenie sąsiedniej nieruchomości poziom hałasu wyniósł 65,6 dB. Co oznaczało, że norma została przekroczona o ponad 20 dB.
W konsekwencji tych ustaleń, inspektorzy podjęli decyzję o wstrzymaniu przez klub użytkowania instalacji nagłaśniającej w porze nocy tj. od godziny 22.00 do 6.00. Niestety w porze nocy funkcjonariusze Policji nadal potwierdzili ponadnormatywny hałas. Niezastosowanie się właściciela klubu do wydanego przez MWIOŚ nakazu, spowodowało dalsze czynności WIOŚ, który wystawił tytuł wykonawczy i wydał postanowienie wzywającego do zaprzestania takich praktyk. Prowadząca klub Spółka złożyła zażalenie. Postanowienie Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska zostało jednak utrzymane w mocy przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
WIOŚ w Warszawie rozpoczął w klubie egzekucję podczas jednej z głośnych, nocnych imprez. Czynności podejmowane były w asyście Policji. Po przedstawieniu przez egzekutora podstaw faktycznych i prawnych prowadzonej egzekucji, przedstawiciel Klubu dokonał wyłączenia instalacji samodzielnie.
Sytuacja jest w dalszym ciągu monitorowana przez MWIOŚ, który zwrócił się do Policji i Straży Miejskiej, o każdorazowe przekazywanie informacji o stwierdzonych podczas interwencji przypadkach funkcjonowania instalacji nagłaśniającej w stosunku, do której obowiązuje decyzja o wstrzymaniu użytkowania. Sytuacja akustyczna klubu będzie monitorowana podczas kolejnych imprez - realizowany będzie ciągły monitoring hałasu na terenie chronionym akustycznie w okresie od 8 do 12 dni. Dodatkowo w ramach współpracy roboczej ustalono, że Państwowa Inspekcja Sanitarna wykona pomiary w lokalach mieszkalnych.
***
Przez pojęcie „hałas” rozumie się dźwięki o częstotliwościach od 16 Hz do 16 000 Hz[1]. Hałasem można określić niepożądane, uciążliwe lub szkodliwe dźwięki oddziałujące na narząd słuchu i inne zmysły oraz części organizmu człowieka. Hałas w środowisku jest czynnikiem stresogennym i stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia publicznego[2].
[1] Zgodnie z art. 3 pkt 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2017 r. poz. 519).
[2] Stan Środowiska w Polsce Raport 2014, Biblioteka Monitoringu Środowiska, Warszawa 2014.