Główny Inspektorat Ochrony Środowiska apeluje do kandydatów na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o nierozpowszechnianie w ramach kampanii wyborczej nieprawdziwych informacji na temat działalności Inspekcji.
W trakcie środowej (24.06.2020 r.) konferencji prasowej w Rzeszowie, kandydata na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, p. Rafał Trzaskowski sformułował zarzut m.in. wobec Inspekcji Ochrony Środowiska, jakoby informowanie na temat awarii kolektora odprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" w Warszawie, było podyktowane pobudkami politycznymi.
Monitorowanie i informowanie o stanie środowiska, kontrolowanie przestrzegania przepisów o ochronie środowiska czy przeciwdziałanie i reagowanie w razie wystąpienia poważnych awarii to tylko niektóre z obowiązków nałożonych przez ustawodawcę na Inspekcję Ochrony Środowiska.
Kontrole i pomiary wykonywane są zgodnie z jasno określonymi procedurami przez wykwalifikowane osoby. Pracownicy Inspekcji dochowują wszelkiej staranności, by upubliczniane informacje w sposób rzetelny oddawały opis stanu faktycznego.
Informacje o wynikach prac Inspekcji udostępniane są m.in. na stronach internetowych wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, jak również w drodze odpowiedzi na pytania zadawane przez osoby zainteresowane (zgodnie m.in. z przepisami o prawie prasowym czy prawie w dostępie do informacji publicznej).
Częstotliwość publikowania informacji i wystosowywania odpowiedzi dotyczących poszczególnych tematów, uzależniona jest m.in. od powagi zdarzenia oraz zainteresowania opinii publicznej, wyrażającego się w liczbie pytań od dziennikarzy czy obywateli.
Awaria kolektora odprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" została zakwalifikowana jako poważna awaria w rozumieniu art. 3 pkt 23 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo Ochrony Środowiska (tj. Dz. U. z 2008 r., Nr 25, poz. 150 ze zm.). O tym jak duże zainteresowanie wzbudziła zarówno wśród dziennikarzy i przedstawicieli organizacji ekologicznych, jak również szeroko rozumianej opinii publicznej, może świadczyć fakt, że w roku 2019 jednym z najczęstszych tematów pytań kierowanych do rzecznika GIOŚ, była właśnie wymieniona awaria.
W związku z powyższym, zarzut sformułowany wobec Inspekcji należy traktować jako bezpodstawny.
Apelujemy do wszystkich kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta, o nierozpowszechnianie w ramach kampanii wyborczej nieprawdziwych informacji na temat działalności Inspekcji.
Wszystkie osoby oraz podmioty zainteresowane rzetelnymi danymi nt. kontroli podmiotów korzystających ze środowiska, monitoringu środowiska czy gospodarowania odpadami, zachęcamy do kontaktu z wojewódzkimi inspektoratami ochrony środowiska i/lub Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska.