W roku 2017 na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zorganizowano ostatnie z serii warsztatów porównawczych poboru i oznaczania biologicznych elementów oceny stanu ekologicznego wód powierzchniowych. Były to warsztaty dotyczące fitoplanktonu.
Wykonawcą warsztatów była firma CE2 Centrum Edukacji M. Dziewa, E. Tarnas-Szwed Sp. J., z siedzibą w Lublinie. Warsztaty obejmują zarówno ocenę poboru prób biologicznych w terenie, jak i ich obróbkę w laboratorium. W warsztatach biorą udział laboratoria wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska, a umiejętności ich pracowników są oceniane przez specjalistów z kilku ośrodków naukowych kraju. Warsztaty porównawcze pozwalają na wymianę doświadczeń, a dzięki kontaktom z ekspertami ze świata nauki, mają charakter szkoleń odświeżających wiedzę.
W poprzednich latach odbyły się warsztaty w zakresie fitobentosu, makrofitów i makrobezkręgowców bentosowych. Warsztaty fitoplanktonowe zamykają serię, gdyż monitoring kolejnego biologicznego elementu oceny jakości wód - ryb prowadzą eksperci zewnętrzni wybierani przez GIOŚ w przetargu. Część terenowa warsztatów fitoplanktonowych odbyła się w czerwcu i lipcu. Warsztaty podzielone były na cztery grupy: pojezierno-morską (Władysławowo k. Elbląga), pojezierno-centralną (Władysławowo k. Elbląga), centralną (Warszawa) i górską (Bielsko-Biała). Po części terenowej laboratoria wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska wzięły udział w porównaniu prób biologicznych przygotowanych przez ekspertów.
Ogólny poziom oceny biologicznych elementów oceny jednolitych części wód płynących wykonywany przez Inspekcję Ochrony Środowiska jest przez ekspertów uznany za właściwy.