Celem zwiększania świadomości społeczeństwa na rosnący problem nadmiernego występowania hałasu i jego wpływu na zdrowie człowieka ustanowiono w 1995 roku Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. W Polsce obchody tego dnia zapoczątkowało Towarzystwo Higieny Akustycznej w 2000 roku.
Hałas jest drugim zagrożeniem człowieka w środowisku, zaraz po zanieczyszczeniach powietrza. Jak inne stresory, wiąże się z negatywnymi psychicznymi i psychologicznymi zmianami u osób narażonych. Na co dzień mamy do czynienia z powszechną obecnością hałasu. Występuje on zwłaszcza w dużych miastach, wzdłuż tras komunikacyjnych, wokół obiektów przemysłowych i usługowych. Głównymi przyczynami narażenia na hałas w środowisku są nieefektywna urbanistyka oraz rosnące zapotrzebowanie na transport. W Europie, w tym w Polsce najbardziej powszechny jest hałas komunikacyjny, wg badań WHO co trzeci mieszkaniec naszego kontynentu narażony jest na szkodliwe działanie tego rodzaju hałasu.
W Polsce liczba mieszkańców eksponowanych na hałas drogowy, we wszystkich objętych mapami akustycznymi aglomeracjach wynosi:
- w zakresie poziomów LDWN> 55 dB ok. 5 300 000,
- w zakresie poziomów LN> 50 dB ok.3 660 000,
z łącznej liczby mieszkańców aglomeracji ok. 10 000 000.
Szczegółowe informacje można znaleźć:
http://www.gios.gov.pl/images/dokumenty/pms/monitoring_halasu/Raport_o_stanie_akustycznym.pdf
Zapraszamy do obejrzenia stron internetowych:
http://www.gios.gov.pl/pl/stan-srodowiska/monitoring-halasu
http://www.eea.europa.eu/publications/noise-in-europe-2014/at_download/file
http://www.eea.europa.eu/soer-2015/europe/noise
http://www.eea.europa.eu/themes/human/noise/sub-sections/noise-fact-sheets