Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał dwa przewodniki metodyczne do monitoringu ichtiofauny - w rzekach i jeziorach.
W 2016 roku zakończono prace nad aktualizacją metodyk monitoringu i oceny śródlądowych wód powierzchniowych na podstawie ichtiofauny. Metodyki opracowali, a następnie zweryfikowali w pracach terenowych zespoły autorskie koordynowane przez naukowców z Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakiewicza. Wstępne wersje gotowe były już w 2013 roku i były stosowane w ocenie stanu ekologicznego rzek i jezior. Od tego czasu były już stosowane w klasyfikacji stanu lub potencjału ekologicznego rzek i jezior, a jednocześnie były udoskonalane. Z jednej strony wynikało to z weryfikacji metodyk w trakcie coraz bardziej rutynowego monitoringu, z drugiej zaś z ich porównania z metodykami stosowanymi w innych krajach w trakcie ogólnoeuropejskiego procesu interkalibracji.
Jednym z efektów prac badawczo-monitoringowych było przygotowanie przewodników metodycznych, które zostały zrecenzowane przez niezależnych ichtiologów i wydane drukiem na przełomie 2016 i 2017 roku. Osobno wydaliśmy przewodniki dotyczące rzek i jezior. Ponadto udostępniliśmy je do ściągnięcia na naszej stronie poświęconej monitoringowi wód w następujących formatach:
- Przewodnik metodyczny do monitoringu ichtiofauny w rzekach (pdf, epub, mobi i azw3)
- Przewodnik metodyczny do monitoringu ichtiofauny w jeziorach (pdf, epub, mobi i azw3)
Metodyki powstały w trakcie prac finansowanych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej, natomiast recenzja przewodników i ich wydanie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Na naszej stronie dostępne są również inne metodyki, także dotycząca monitoringu ichtiofauny w wodach przejściowych i przybrzeżnych Bałtyku. Wszystkie publikacje Biblioteki Monitoringu Środowiska, których nakład nie został wyczerpany, są dostępne nieodpłatnie.