Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Dziś ruszyła aplikacja na telefony „Jakość powietrza w Polsce” informująca o stanie powietrza w najbliższej okolicy. To kolejny projekt Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), który obok portalu www.powietrze.gios.gov.pl, przedstawia rzetelne i aktualne informacje na temat jakości powietrza w kraju.

W aplikacji na urządzenia mobilne dostępne są dane z bieżących odczytów ze stacji monitorujących stan powietrza, autoryzowane przez GIOŚ. Dzięki temu każdy użytkownik będzie mógł uzyskać informacje na temat zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy. To wygodne i nowoczesne rozwiązanie zostało przygotowane z myślą o osobach, które nie mają eksperckiej wiedzy na temat ochrony powietrza.

Aplikacja mobilna – na jakie telefony?

Od dzisiaj aplikację można pobrać dla systemu Android (przez Google Play), a w styczniu 2016 r. będzie dostępna także dla użytkowników systemu iOS (przez Apple Store).

Aplikacja jest bezpłatna.

Po zainstalowaniu aplikacji w swoim telefonie można pobrać dane pochodzące bezpośrednio z około 140 automatycznych stacji pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska rozmieszczonych na terenie całego kraju. Aplikacja sama wybierze stację, która znajduje się najbliżej użytkownika, przy czym w każdej chwili będzie można sprawdzić informacje z pozostałych punktów pomiarowych. Aktualizacja danych będzie odbywać się co godzinę.

Jak to działa?

Wyniki pomiarów są podawane w sześciostopniowej skali (od „bardzo dobrego” do „bardzo złego”), odnoszącej się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie. Przykładowo ocena „dostateczna”, oznacza, że długie przebywanie na otwartym powietrzu połączone z wysiłkiem fizycznym może mieć niekorzystne skutki zdrowotne, dlatego w legendzie znajduje się też zalecenie, aby ” rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego”.

Informacje o jakości powietrza są prezentowane zbiorczo, za pomocą tzw. polskiego indeksu jakości powietrza, który uwzględnia stężenia siedmiu zanieczyszczeń monitorowanych automatycznie, oraz oddzielnie dla poszczególnych substancji – pyłów zawieszonych: PM10 i PM2,5, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu i ozonu.

Więcej informacji

Dostęp do znacznie szerszego zakresu danych można znaleźć na portalu www.powietrze.gios.gov.pl. Znajdują się tam także archiwalne wyniki pomiarów, wyniki ocen jakości powietrza, raporty tematyczne i analizy dotyczące zanieczyszczenia powietrza oraz informacje na temat systemu pomiarów i ocen jakości powietrza w Polsce.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.