STRONA GŁÓWNA  :  RAPORT 2015  :  RAPORTY

 

 

 

Wstęp

 

Program monitoringu lasów w 2015 roku

I.

Monitoring lasów na stałych powierzchniach obserwacyjnych I i II rzędu

1.

Ocena poziomu uszkodzenia monitorowanych gatunków drzew

2.

Ocena symptomów i przyczyn uszkodzeń drzew

3.

Wpływ warunków pogodowych na zdrowotność drzewostanów
Jadwiga Małachowska

 

      W 2015 r. średnia suma opadów w kraju w okresie od 1 marca do 31 lipca, wyliczona na podstawie wyników z 22 stacji synoptycznych IMGW wynosiła 239 mm, co stanowi 85% wieloletniej normy (w 2014 r. wartości te wynosiły odpowiednio: 339 mm i 117% normy) (Biuletyny IMGW z lat 2011-2015). W układzie krain przyrodniczo-leśnych i RDLP: wielkość opadów (wyrażona w procentach normy) pozostawała na poziomie sprzed roku (± 4%) w Krainie Bałtyckiej i Mazursko-Podlaskiej, oraz w RDLP Białystok i Olsztyn. Nieco więcej opadów zanotowano jedynie w RDLP Szczecinek. W pozostałych krainach i RDLP wielkość opadów była znacznie niższa niż rok wcześniej.

      W pięcioleciu 2011-2015 analizowany okres marzec-lipiec był najmniej obfity w opady w 2015 r. (średnio w kraju: 85% normy opadów = 239 mm), dość sucho było również w 2012 r. (93% normy opadów = 288 mm), natomiast najbardziej mokro, jednak nie nadmiernie, było w latach 2013-2014 (115% i 117% normy opadów = 336 mm i 339 mm). W większości krain i RDLP obfitość opadów w całym pięcioleciu była zadowalająca. Lokalnie pojawiały się większe niedobory opadów (do 75% normy): w 2012 r. w Krainach Śląskiej i Karpackiej oraz w RDLP Katowice; w 2015 r. – w Krainach Śląskiej i Sudeckiej oraz w RDLP Wrocław, Łódź i Katowice.

 

 

Rys. 9 . Uszkodzenie drzew (gatunki razem, iglaste i liściaste) oraz suma opadów [% normy] od 1 marca do 31 lipca w latach 2011-2015 w krainach przyrodniczo-leśnych (Biuletyny IMGW z lat 2011-2015)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Porównano wielkości opadów deszczu oraz średnie wartości temperatur w kolejnych miesiącach sezonu wegetacyjnego (od marca do września) 2015 r. w krainach przyrodniczo-leśnych.

      W 2015 r. pojawiał się w poszczególnych krainach okresowy niedobór lub nadmiar wody deszczowej. Duży niedobór opadów (spadło do 50% wieloletniej normy) wystąpił w kwietniu w Krainie Śląskiej, w maju – w Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej, w czerwcu – w Krainach: Mazursko-Podlaskiej, Mazowiecko-Podlaskiej i Małopolskiej, w lipcu – w Krainach: Sudeckiej i Karpackiej. W sierpniu – deficyt opadów deszczu wystąpił we wszystkie krainach, we wrześniu – w Krainach: Śląskiej i Sudeckiej. Obfite opady, od 121% do 164% normy, spadły w marcu, maju i wrześniu – w Krainie Mazursko-Podlaskiej, we wrześniu – w Krainie Mazowiecko-Podlaskiej, w marcu i maju – w Krainie Małopolskiej oraz w marcu i we wrześniu w Krainie Karpackiej.

      W większości krain okresy niedoboru opadów przeplatały się z okresami, kiedy opady były zadowalające lub nawet mocno obfite, co oznacza, że nie było okresów przedłużającej się suszy, która spowodowałaby pogorszenie stanu koron drzew. Obserwowany w 2015 r. niewielki wzrost uszkodzenia drzew odnotowany w krainach: Wielkopolsko-Pomorskiej, Śląskiej i Sudeckiej znajduje swoje wytłumaczenie w przedłużającym się niedoborze opadów atmosferycznych w tych krainach (trwającym od 2 do 4 miesięcy).

      Temperatura powietrza poszczególnych miesięcy była zróżnicowana w zależności od regionu. Relatywnie wysokie temperatury powietrza w ciągu całego omawianego okresu notowano w Krainie Śląskiej. Od czerwca do września wyższe, niż w innych regionach, temperatury utrzymywały się w Krainie Małopolskiej, w marcu i sierpniu – w Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej, w marcu – w Krainie Bałtyckiej. W czerwcu i sierpniu szczególnie gorąco było w Krainie Mazowieckiej. Relatywnie chłodniej było w Krainie Bałtyckiej – w maju i czerwcu, w Krainie Mazursko-Podlaskiej – w kwietniu, maju i lipcu, w Krainie Sudeckiej – w kwietniu, maju, czerwcu i we wrześniu oraz w Krainie Karpackiej – w marcu, czerwcu, lipcu i we wrześniu.

       Warunki pogodowe w pięcioleciu 2011-2015 miały wpływ na kondycję drzew leśnych. W 2012 r. nieco niższy poziom opadów, w porównaniu z 2011 r., nie spowodował pogorszenia się kondycji drzew, z wyjątkiem Krainy Śląskiej ( uszkodzenie drzew wzrosło). W 2013 r. wzrostowi ilości opadów towarzyszyła dość znaczna poprawa kondycji drzew. W 2014 r., zadowalającym pod względem opadów, kondycja drzew nie uległa wyraźnym zmianom. W 2015 roku w trzech krainach (Wielkopolsko-Pomorskiej, Śląskiej i Sudeckiej) przedłużający się niedobór opadów atmosferycznych trwający od 2 do 4 miesięcy w okresie od kwietnia do lipca, spowodował niewielki wzrost uszkodzenia drzew. Krytyczny niedobór wody deszczowej zanotowany we wszystkich krainach przyrodniczo-leśnych pojawił się dopiero w sierpniu, co nie miało wpływu na omawiany w tym opracowaniu poziom defoliacji koron drzew, gdyż na większości powierzchni obserwacje zakończono z końcem lipca.

 

      Średnia suma opadów deszczu w okresie od 1 marca do 31 lipca 2015 r. w kraju wynosiła 239 mm, co stanowi 85% wieloletniej normy. W większości krain okresy niedoboru opadów przeplatały się z okresami, kiedy opady były zadowalające lub obfite. Obserwowany niewielki wzrost uszkodzenia drzew w krainach: Wielkopolsko-Pomorskiej, Śląskiej i Sudeckiej znajduje swoje wytłumaczenie w przedłużającym się niedoborze opadów w tych krainach (trwającym od 2 do 4 miesięcy). W pięcioleciu 2011-2015 okres marzec-lipiec był najmniej obfity w opady w 2015 r. (średnio w kraju: 85% normy opadów = 239 mm), dość sucho było również w 2012 r. (93% normy opadów = 288 mm), natomiast najbardziej mokro, jednak nie nadmiernie, było w latach 2013-2014 (115% i 117% normy opadów = 336 mm i 339 mm).

 

 

4.

Stałe powierzchnie obserwacyjne monitoringu lasu na obszarach Natura 2000

II.

Badania na stałych powierzchniach obserwacyjnych monitoringu intensywnego (SPO MI)

5.

Dynamika parametrów meteorologicznych na SPO MI

6.

Wielkość depozytu wnoszonego z opadami atmosferycznymi na terenach leśnych na SPO MI

7.

Poziom koncentracji NO2 i SO2 w powietrzu na terenach leśnych na SPO MI

8.

Opady podkoronowe oraz roztwory glebowe na terenach leśnych na SPO MI

9.

Zanieczyszczenie powietrza oraz ocena zagrożenia zakwaszeniem i eutrofizacją terenów leśnych w Polsce na podstawie wyników badań ba SPO MI w okresie 2010-2014

III.

Informacje ogólne i podsumowanie

10.

Intensywność obradzania i jakość nasion sosny na terenach leśnych w kraju

11.

Pożary lasów

12.

Ocena warunków hydrologicznych w wybranych zlewniach leśnych

 

Literatura

 

 

STRONA GŁÓWNA  :  RAPORT 2015  :  RAPORTY