STRONA GŁÓWNA  :  RAPORT 2016  :  RAPORTY

 

 

 

Wstęp

 

Program monitoringu lasów w 2016 roku

I.

Monitoring lasów na stałych powierzchniach obserwacyjnych I rzędu

1.

Ocena poziomu uszkodzenia monitorowanych gatunków drzew

2.

Ocena symptomów i przyczyn uszkodzeń drzew

3.

Wpływ warunków pogodowych na zdrowotność drzewostanów

4.

Defoliacja drzew przy różnej dostępności wody glebowej

5.

Zmiany składu gatunkowego w drzewostanach w dziesięcioleciu 2007-2016

II.

Badania na stałych powierzchniach obserwacyjnych monitoringu intensywnego (SPO MI)

6.

Dynamika parametrów meteorologicznych na SPO MI

7.

Poziom koncentracji NO2 i SO2 w powietrzu na terenach leśnych na SPO MI
Anna Kowalska

 

      W zakres badań jakości powietrza na stałych powierzchniach obserwacyjnych monitoringu intensywnego wchodzą oznaczenia stężeń głównych zanieczyszczeń gazowych: dwutlenku siarki i dwutlenku azotu metodą pasywną z użyciem próbników dyfuzyjnych typu Amava
z trietanoloaminą jako substancją aktywną (Krochmal i kalina, 1997a, 1997b).

      W 2016 r. pomiary stężeń SO2 i NO2 obejmowały cały rok kalendarzowy. Okres zimowy obejmował miesiące od stycznia do marca i od października do grudnia, natomiast okres od kwietnia do września zdefiniowano jako sezon letni.

      Z powodu braku pełnych danych rocznych dla 2015 r., średnie roczne stężenia SO2 i NO2 w 2016 r. porównano z danymi dla roku 2014.

 

      Dwutlenek siarki

      Podobnie jak w latach poprzednich, w grupie nadleśnictw zlokalizowanych w Polsce północno-wschodniej (Strzałowo, Białowieża, Suwałki) występowały niskie średnie roczne stężenia SO2 (poniżej 1 μg m-3). Również w Gdańsku, Kruczu, Piwnicznej, Chojnowie i Szklarskiej Porębie średnio w ciągu roku stężenie SO2 nie przekroczyło 1,5 μg m-3. Na powierzchniach położonych w nadleśnictwach: Krotoszyn, Łąck i Bircza średnie roczne stężenia mieściły się w zakresie od 1,5 μg m-3 do 1,7 μg m-3. Najwyższe stężenie notowano w Nadleśnictwie Zawadzkie (2,1 μg m-3) (Rys. 21). Stężenia w Zawadzkiem były istotnie wyższe od stężeń w Białowieży i Strzałowie (p≤0,05, test Kruskala-Wallisa z wielokrotnym porównaniem średnich rang). Niskie stężenia SO2 w nadleśnictwach Polski północnej i północno-wschodniej (województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie) wynikają m.in. z warunków demograficznych (najniższa w kraju gęstość zaludnienia) i stopnia uprzemysłowienia (najniższa emisja gazowych zanieczyszczeń powietrza z zakładów szczególnie uciążliwych dla jakości powietrza) (wg Rocznika Statystycznego Województw 2016).

 

 

Rys. 21 . Roczny przebieg stężeń SO2 w powietrzu na powierzchniach SPO MI w 2016 r.

 

 

      Średnie miesięczne mieściły się w przedziale 0,2-4,8 μg·m-3·m-c-1. Niskie stężenia notowano w miesiącach letnich (czerwic, lipiec
i sierpień), nieco wyższe w miesiącach wiosennych i jesiennych (marzec, kwiecień, wrzesień, październik i grudzień), zaś wysokie
w miesiącach styczeń-luty i listopad (Rys. 21). Taki rozkład stężeń wynika z występowania sezonu grzewczego i spalania paliw opałowych, będących podstawowym źródłem emisji SO2.

      Średnie stężenia sezonu zimowego układały się w porządku malejącym dla nadleśnictw: Zawadzkie > Bircza > Łąck > Krotoszyn > Piwniczna > Chojnów > Szklarska Poręba > Gdańsk, Krucz > Białowieża, Suwałki > Strzałowo.

      Średnie stężenia sezonu letniego układały się w porządku malejącym: Zawadzkie > Łąck > Szklarska Poręba, Krotoszyn, Bircza > Chojnów, Krucz, Suwałki > Strzałowo, Gdańsk > Białowieża, Piwniczna.

      W rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz.U. z 2012, poz. 1031) poziom dopuszczalny SO2 ze względu na ochronę roślin dla roku kalendarzowego i pory zimowej (okres od 1 października do 31 marca) został ustalony na poziomie 20 μg·m-3. Średnie roczne stężenia SO2 na SPO MI zawierały się w granicach 0,9-2,1 μg·m-3, co stanowiło od 4% do 10% wartości dopuszczalnej. W porze zimowej (październik-grudzień) zakres stężeń wynosił od 0,9 do 2,6 μg·m-3, tj. od 5% do 13% wartości dopuszczalnej.

      W 2016 r. na wszystkich powierzchniach stężenia SO2 stanowiły od 42% do 64% wartości notowanych w roku 2014. Częściowo za podwyższone stężenia SO2 w 2014 r. odpowiadała erupcja wulkaniczna w rejonie Holuhraun na Islandii. Do atmosfery zostało wówczas wyemitowane około 10880 kt SO2, co odpowiada w przybliżeniu trzykrotnej wielkości emisji antropogenicznych z wszystkich krajów UE
w tym okresie (EMEP Status Report 2016).

 

      Dwutlenek azotu

      W 2016 r. powierzchnie SPO MI istotnie różniły się pod względem stężeń NO2 (test Kruskala-Wallisa: H [11, N=144]=75,78, p≤0,001). Istotne różnice wystąpiły pomiędzy stężeniami NO2 w Chojnowie a stężeniami na większości pozostałych powierzchni, z wyjątkiem Zawadzkiego, Krotoszyna i Łącka. Ponadto istotne różnice stężeń obserwowano między Łąckiem a powierzchniami w Suwałkach, Strzałowie i Białowieży (Polska północno-wschodnia), Birczy, Piwnicznej i Szklarskiej Porębie (Polska południowa, rejony górskie). Podobnie jak
w poprzednich latach, najwyższe średnie stężenia NO2 stwierdzono w rejonach Polski centralnej w Chojnowie (15,0 μg·m-3) i Łącku (11,0 μg·m-3) oraz południowej, w Zawadzkiem (8,9 μg·m-3) i zachodniej w Krotoszynie (8,5 μg m-3). Wysoki poziom stężeń NO2 na tych powierzchniach może wynikać z dużego natężenia ruchu drogowego w niewielkiej odległości od powierzchni, usytuowania powierzchni
w pobliżu dużych miast i/lub w rejonach o dużej gęstości zaludnienia oraz wysokim uprzemysłowieniu (Chojnów w odległości 20 km od Warszawy, Łąck w odległości 5 km od Płocka – dużego ośrodka przemysłu rafineryjnego, Zawadzkie na Górnym Śląsku). Niższe stężenia NO2, podobnie jak w poprzednich latach badań, występowały w nadleśnictwach Polski północnej i północno-wschodniej: Białowieża (4,1
μg·m-3), Strzałowo (4,6 μg·m-3), Suwałki (5,0 μg·m-3), Gdańsk (6,2 μg·m-3) oraz w rejonach górskich: Bircza (4,1 μg·m-3), Piwniczna (5,0 μg·m-3) i Szklarska Poręba (5,3 μg·m-3).

 

 

Rys. 22 . Roczny przebieg stężeń NO2 w powietrzu na powierzchniach SPO MI w 2016 r.

 

 

      Średnie miesięczne wahały się w granicach od 2,3 μg·m-3 do 20,2 μg·m-3 i wykazywały wyraźną sezonowość. W miesiącach zimowych: styczniu, lutym, październiku, listopadzie i grudniu, mediana stężeń dla poszczególnych SPO MI była szczególnie wysoka i wyniosła od 5,9 do 10,5 μg m-3 m-c-1 (Rys. 22).

      Podobnie jak w ubiegłych latach najwyższe miesięczne stężenia NO2 notowano na powierzchni w Chojnowie (powyżej 11 μg m-3 m-c-1 w okresie letnim, do 20,2 μg m-3 m-c-1 w okresie zimowym). Stężenia nieprzekraczające 3 μg m-3 m-c-1 występowały w okresie letnim między majem a sierpniem w Białowieży, Suwałkach i Strzałowie (Polska północno-wschodnia) w czerwcu w Kruczu oraz w Piwnicznej, Birczy i Szklarskiej Porębie (Polska południowa, rejony górskie), jednak nie we wszystkich miesiącach w tym okresie (Rys. 22). Istotne różnice między medianami miesięcznych stężeń dla okresów letnich i zimowych wystąpiły na wszystkich powierzchniach, z wyjątkiem Suwałk oraz Łącka i Chojnowa.

      Średnie stężenia NO2 w sezonie letnim (kwiecień-wrzesień) układały się w porządku malejącym dla nadleśnictw: Chojnów > Łąck > Zawadzkie, Krotoszyn > Gdańsk > Suwałki, Krucz > Szklarska Poręba > Piwniczna, Bircza, Strzałowo, Białowieża.

      Stężenia średnie dla okresu zimowego (styczeń-marzec i październik-grudzień) były od 1,2 do 2,4 razy wyższe niż dla okresu letniego. Układały się w porządku malejącym: Chojnów > Łąck > Zawadzkie > Krotoszyn > Krucz > Gdańsk > Piwniczna, Szklarska Poręba > Strzałowo, Suwałki > Białowieża, Bircza.

      W roku 2016 średnie wartości stężeń NO2 wynosiły od 4,0 do 15,0 μg m-3 rok-1, tj. odpowiednio od 13% do 50% wartości dopuszczalnej poziomu tlenków azotu. Wartość dopuszczalna została określona dla tlenków azotu rozporządzeniem Ministra Środowiska (Dz.U. z dn. 18 września 2012, poz. 1031) dla roku kalendarzowego, ze względu na ochronę roślin, na poziomie 30 μg m-3.

 

      Łączna depozycja siarki i azotu

      Na podstawie średnich stężeń rocznych i sezonowych oszacowano ładunek N i S, jaki był deponowany na SPO MI w 2016 r.
– zastosowano metody szacowania wg Thimonier i in. (2005) i Rihm (1996). Powierzchnie monitoringu intensywnego można połączyć w trzy grupy różniące się sumarycznym obciążeniem zanieczyszczeniami gazowymi. Niska łączna depozycja siarki i azotu z atmosfery występowała na powierzchniach Polski północno-wschodniej (Białowieża, Strzałowo, Gdańsk i Suwałki) (od 2,7 do 3,2 kg N+S·ha-1·rok-1). Powierzchnie zlokalizowane w górach i na pogórzu (Szklarska Poręba, Piwniczna i Bircza) charakteryzują się dość niskimi wartościami sumarycznej depozycji N-NO2 i S-SO2 (3,3 – 3,7 kg N+S ha-1 rok-1). W Polsce centralnej (Krotoszyn i Krucz) obciążenie sumarycznym ładunkiem zanieczyszczeń gazowych było pośrednie i wyniosło odpowiednio 4,3 i 3,9 kg N+S ha-1 rok-1. Najwyższe poziomy rocznych depozycji:
w Chojnowie (7,3 kg N+S ha-1), w Zawadzkiem (6,0 kg N+S ha-1) oraz w Łącku (5,3 kg N+S ha-1) pozwalają zaliczyć te powierzchnie do najbardziej obciążonych zanieczyszczeniami atmosferycznymi.

 

      W 2016 r. łączna depozycja siarki i azotu z atmosfery była najniższa na powierzchniach Polski północno-wschodniej (Białowieża, Strzałowo, Suwałki i Gdańsk), niska – w górach i na pogórzu (Szklarska Poręba, Piwniczna i Bircza). Pośrednie wartości zanotowano na powierzchniach zlokalizowanych w Polsce centralnej (Krotoszyn i Krucz), wysokie wartości – w Łącku i w Zawadzkiem, najwyższe
– w Chojnowie.

      Od 64% do 71% depozycji azotu oraz od 59% do 72% depozycji siarki przypadało na okres zimowy.

      Odnotowano wyraźny spadek koncentracji SO2 w powietrzu w porównaniu do roku 2014. Koncentracje NO2 na SPO MI były w 2016 roku zbliżone do roku 2014.


 

8.

Opady podkoronowe oraz roztwory glebowe

9.

Zanieczyszczenie powietrza oraz ocena zagrożenia zakwaszeniem i eutrofizacją terenów leśnych w Polsce na podstawie wyników badań na SPO MI

 

Literatura

 

 

STRONA GŁÓWNA  :  RAPORT 2016  :  RAPORTY