STRONA GŁÓWNA  :  RAPORT 2017  :  RAPORTY

 

 

 

Wstęp

 

Program monitoringu lasów w 2016 roku

I.

Monitoring lasów na stałych powierzchniach obserwacyjnych I rzędu

1.

Ocena poziomu uszkodzenia monitorowanych gatunków drzew

2.

Ocena symptomów i przyczyn uszkodzeń drzew

3.

Wpływ warunków pogodowych na zdrowotność drzewostanów

4.

Susze na terenie Polski w latach 2010-2017 i ich wpływ na defoliację
Andrzej Boczoń, Robert Hildebrand

 

      W skali globalnej w latach 1902-2008 co roku wzrastał udział powierzchni z suszami (Wang i in. 2014). Od 1970 r. susze zwiększały zasięg, intensywność i czas trwania (Blunden i in. 2011; Burke i in. 2006). Zmiany klimatu i ich wpływ na drzewostany powodują konieczność wyznaczania zasięgu, częstotliwości i nasilenia susz zarówno w skali globalnej, jak i w skali krajowej. Takie działania mogą stanowić podstawę do opracowywania strategii łagodzenia skutków suszy (Wang i inni, 2014).

       Występowanie suszy na terenie lasów w Polsce określono na podstawie dwóch wskaźników: klimatycznego bilansu wodnego i liczby dni deficytu wody glebowej. Analizą objęto okres od 2010 r. do 2017 r. Obliczenia przeprowadzono na podstawie pomiarów na stacjach meteorologicznych Instytutu Badawczego Leśnictwa zlokalizowanych w nadleśnictwach: Bircza, Hajnówka, Suwałki, Szklarska Poręba i PGL Lasy Państwowe w nadleśnictwach: Bydgoszcz, Cewice, Cybinka, Dobieszyn, Gościno, Krotoszyn, Kup, Łagów, Niepołomice, Parciaki, Płońsk, Poddębice, Rudy, Spychowo, Susz, Włodawa i Wronki. Okresowy brak danych uzupełniano z najbliższego punktu pomiarowego tworzącego leśną sieć stacji meteorologicznych.

  • Klimatyczny bilans wodny (CWB) jest różnicą przychodu wody z opadami i rozchodem wody w procesie ewapotranspiracji (BP-EVT). Wskaźnik został obliczony na podstawie ewapotranspiracji dobowej obliczonej wzorem Penmana-Monteitha. Klimatyczny bilans wodny określono dla roku kalendarzowego (CWBR) i dla półrocza ciepłego od kwietnia do września (CWBL).

  • Deficyt wody glebowej. Wyznaczanie suszy glebowej w skali kraju oparto na określeniu dostępności wody glebowej dla roślin w referencyjnym ekosystemie leśnym, za który uznano najliczniej reprezentowany w lasach Polski średniowiekowy bór sosnowy, rosnący na słabych glebach piaszczystych – rdzawych bielicowych. Moment wystąpienia suszy glebowej wyznaczono jako całkowite wyczerpanie wody dostępnej dla roślin. Aktualny zapas wody glebowej (SWS) obliczono w ujęciu dobowym, na podstawie bilansu odpływu wody w procesie ewapotranspiracji i przychodu wody z opadami atmosferycznymi. Ewapotranspiracja ekosystemu została obliczona wzorem Penmana-Monteitha.

      Zgodnie z zasadami retencjonowania wody w glebie obliczenia przeprowadzono przy warunkach brzegowych:

  1. SWS przy pF=2,0 – górna granica ilości wody, jaka może zostać zatrzymana w glebie;

  2. SWS przy pF=4,2 – dolna granica ilości wody dostępnej.

      Opad docierający do gleby w drzewostanie został zmniejszony o intercepcję drzewostanów, która została obliczona, stosując model Liu (1997, 2001). Pojemność wodną koron określono metodą użytą w modelu Kondo (2001) (Smax wg Komatsu i in. 2008).

      Liczbę dni z deficytem wody glebowej przedstawiono w ujęciu lat kalendarzowych (LDR) i dla miesięcy intensywnego wzrostu drzew (maj-lipiec) – LDL.

      Wyznaczenie izolinii zasięgu suszy wykonano w programie SURFER 13, z wykorzystaniem warstwy granic Polski udostępnianej przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.

      Defoliacja. Wpływ suszy na stan drzewostanów określono, posługując się różnicą defoliacji poszczególnych drzew między kolejnymi dwoma latami na powierzchniach monitoringu lasu, w poszczególnych strefach wystąpienia suszy i zróżnicowania klimatycznego bilansu wodnego. Łącznie na wszystkich powierzchniach analizowano 37 127 drzew. W analizie posłużono się wartościami średnimi różnic defoliacji w wyznaczonych strefach poszczególnych wskaźników występowania suszy.

 

2010

2011


2012


2013


2014


2015


2016


2017

 

Rys. 15 . Klimatyczny bilans wodny w Polsce w latach 2010-2017 w okresie lat kalendarzowych.

 

      Warunki klimatyczno-wodne na terenie Polski w latach 2010-2017

      Początek i koniec rozpatrywanego okresu charakteryzowały podobne, dobre warunki wilgotnościowe. Roczny klimatyczny bilans wodny (CWB) wskazywał w latach 2010 i 2017 nadmiar przychodu wody nad jej rozchodem (ryc. 15). W miesiącach od maja do września jedynie lokalnie występował niewielki deficyt wody. Także wskaźnik deficytu wody glebowej wskazuje w tych latach na występującą jedynie lokalnie niewielką liczbę dni z suszą. Klimatyczny bilans wodny lat kalendarzowych pokazuje przewagę przychodu wody nad jej rozchodem na terenie całego kraju także w latach 2013, 2014 i 2016. W miesiącach ciepłych deficyt wilgoci obejmował we wszystkich latach mniejszą lub większą część kraju. W latach 2010 i 2017 deficyt wilgoci w miesiącach letnich objął najmniejszą powierzchnię kraju, odpowiednio: 1,6% i 3,6% (ryc. 16, ryc. 17). W tych dwóch latach na najmniejszej powierzchni kraju wystąpił deficyt wody glebowej w więcej niż 20 dniach w roku kalendarzowym. Natomiast w okresie maj-lipiec susza występująca dłużej niż 10 dni objęła najmniejszą powierzchnię kraju w latach 2010, 2013 i 2017, odpowiednio: 4,2%, 2,5% i 8,2%. Zdecydowanie najgorsze warunki wilgotnościowe miały miejsce w 2015 r., kiedy wszystkie zastosowane wskaźniki wskazują na duży deficyt wilgoci obejmujący cały obszar kraju, z wyłączeniem północnej i południowej części. Największe nasilenie suszy w tym roku objęło centralną część kraju od zachodniej do wschodniej granicy. Klimatyczny bilans wodny półrocza ciepłego pokazał deficyt wilgoci przekraczający 200 mm w pasie od Wielkopolski po Opolszczyznę i na północno-wschodnich krańcach kraju. W Wielkopolsce i na Opolszczyźnie zanotowano ponad 50 dni z deficytem wody glebowej w miesiącach V-VII (rys. 16). Niedobór wilgoci miesięcy letnich w 2015 r. objął niemal całą Polskę – 86,8% (rys. 17).

 

2010

2011


2012


2013


2014


2015


2016


2017

 

Rys. 16 . Liczba dni deficytu wody glebowej w Polsce w latach 2010-2017 od maja do lipca.

 

 

Rys. 17 . Procent powierzchni kraju z ujemnym klimatycznym bilansem wodnym miesięcy letnich, liczbą dni suszy większą od 10 od maja do lipca, liczbą dni suszy większą od 20 w roku kalendarzowym.

 

      W przypadku miesięcy maj-lipiec w 2012 r. liczba dni suszy ponad 10-dniowej objęła o około 20% mniejszą powierzchnię kraju niż w 2015 r. W 2011 r. złe warunki wilgotnościowe panowały głównie na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku i w południowej Wielkopolsce (ryc. 15, ryc. 16). Ujemny CWBL objął obszar 18,3% kraju, ponad 10 dni suszy w miesiącach V-VII wystąpiło na obszarze 13% kraju, ponad 20 dni suszy w roku kalendarzowym objęło 22,6% kraju (ryc. 17). W 2014 susze objęły całą centralną cześć kraju. Ujemny CWBL miał miejsce na 44% powierzchni kraju, ponad 10 dni suszy w miesiącach V-VII – 27% powierzchni kraju, ponad 20 dni suszy w roku kalendarzowym – 64,6% powierzchni kraju. W 2016 r. deficyt wody występował w centralnej części kraju (ryc. 16, ryc. 17). Ujemny CWBL został obliczony dla 56,5% powierzchni kraju, ponad 10 dni suszy w miesiącach V-VII – 28,2% powierzchni kraju, ponad 20 dni suszy w roku kalendarzowym – 59,7% powierzchni kraju (ryc. 17).

 

      Wpływ warunków wodnych na stan zdrowotny drzewostanów

      W latach 2010-2017 średnia defoliacja drzewostanów zwiększyła się o blisko 2%. Pogarszający się stan drzewostanów mógł być powodowany warunkami wodno-glebowymi, w szczególności deficytem wody glebowej dostępnej dla roślin. Rozpatrując warunki wilgotnościowe i wpływ, jakie wywierały na stan ulistnienia drzewostanów w roku kolejnym, zauważamy wyraźną relację w przypadku zmiany defoliacji w latach 2012 i 2013. W tych latach wyraźnie widać zależność między zmianą defoliacji a warunkami wilgotnościowymi roku poprzedniego. Zwiększanie wartości klimatycznego bilansu wodnego zarówno w ujęciu roku kalendarzowego, jak i miesięcy letnich, skutkowało zmniejszaniem defoliacji drzewostanów. Na terenach z dodatnim klimatycznym bilansem wodnym średnia zmiana defoliacji osiągała wartości ujemne, czyli drzewostany charakteryzowały się lepszym ulistnieniem. Na terenach z ujemnym klimatycznym bilansem wodnym zmiana defoliacji osiągała wartości dodatnie, czyli ulistnienie drzewostanów się pogarszało. Wyraźne zależności wystąpiły w tych latach także w przypadku liczby dni z deficytem wody glebowej. Wraz ze wzrostem liczby dni z niedoborem wody glebowej zarówno w ujęciu rocznym, jak i w miesiącach maj-lipiec, dochodziło do zwiększania się wartości zmiany defoliacji, czyli ulistnienie drzewostanów było coraz mniejsze.

      Za zaskakujące można uznać duży wzrost defoliacji w przypadku dobrych warunków wilgotnościowych (wysokie CWBR) i małą defoliację przy dużej liczbie dni suszy (LBR). Może to być powodowane małymi liczebnościami drzew, które występowały w tych strefach, ale także faktem nałożenia się innych czynników stresowych, w tym także niekorzystnych warunków wilgotnościowych w latach przed 2015 r., jak i w roku rozpatrywanym, tj. 2016.

 

      Procent powierzchni kraju, na którym w ciągu roku wystąpiła susza trwająca ponad 40 dni był największy w 2015 r., wysoki – w 2012 roku, w obu latach objął 71% powierzchni kraju, Susza występująca w 2012 r. dotyczyła głównie miesięcy poza maksymalnym wzrostem drzew.

      Z kolei rok 2017 charakteryzował się dobrymi warunkami wilgotnościowymi.

      W okresie 2010-2017 średnia defoliacja drzewostanów zwiększyła się o blisko 2%. Pogarszający się stan drzewostanów mógł być powodowany warunkami wodno-glebowymi, w szczególności deficytem wody glebowej dostępnej dla roślin.

      Szczególny efekt wystąpienia suszy stwierdzono w 2016 r. Rok 2015 charakteryzowała najbardziej intensywna susza, która jednocześnie objęła największy obszar kraju. Na ekstremalnie złe warunki wilgotnościowe panujące w glebie wskazały wszystkie zastosowane wskaźniki. W następnym roku po suszy defoliacja drzewostanów wzrosła w stosunku do wartości z poprzedniego roku we wszystkich strefach wyznaczonych przez wskaźniki susz, niezależnie od wartości wskaźników, które zostały obliczone.

 


 

II.

Badania na stałych powierzchniach obserwacyjnych monitoringu intensywnego (SPO MI)

5.

Wielkość depozytu wnoszonego z opadami atmosferycznymi

6.

Poziom koncentracji NO2 i SO2 w powietrzu

7.

Opady podkoronowe oraz roztwory glebowe

 

Literatura

 

 

STRONA GŁÓWNA  :  RAPORT 2017  :  RAPORTY