STRONA GŁÓWNA  :  RAPORT 2016  :  RAPORTY

 

 

 

Wstęp

 

Program monitoringu lasów w 2016 roku

I.

Monitoring lasów na stałych powierzchniach obserwacyjnych I rzędu

1.

Ocena poziomu uszkodzenia monitorowanych gatunków drzew

2.

Ocena symptomów i przyczyn uszkodzeń drzew

3.

Wpływ warunków pogodowych na zdrowotność drzewostanów

4.

Defoliacja drzew przy różnej dostępności wody glebowej

5.

Zmiany składu gatunkowego w drzewostanach w dziesięcioleciu 2007-2016
Grzegorz Zajączkowski, Jerzy Wawrzoniak

 

      W roku 2016 upłynął 10-letni okres realizacji oceny stanu zdrowotnego drzew na powierzchniach obserwacyjnych monitoringu lasu (SPO) zintegrowanych z siecią wielkoobszarowej inwentaryzacji stanu lasu. W tym okresie nie tylko wzrosła liczba powierzchni, na których wykonuje się ocenę drzew, co było spowodowane zwiększeniem się rzeczywistej powierzchni leśnej i powierzchni ujawnionej w wyniku porządkowania ewidencji gruntów i budynków, ale także stwierdzono większą liczbę ocenianych gatunków.

      Stałe powierzchnie obserwacyjne I rzędu monitoringu lasów są rozmieszczone w regularnej sieci 8 x 8 km. Każda powierzchnia zawiera 20 drzew próbnych wybranych z drzewostanu panującego, które podlegają corocznej ocenie. W 2007 roku odnotowano 41 140 drzew próbnych, a w roku 2016 – 43 976 drzew. Zmiany liczby drzew w 10-letnim okresie, które skutkowały zmianą składu gatunkowego, wynikały głównie z dwóch przyczyn. Pierwszą przyczyną był ubytek powierzchni obserwacyjnych z powodu wycięcia drzewostanu w procesie użytkowania (powierzchnia przechodzi w stan oczekiwania) lub przeznaczenie gruntu na cele nieleśne (powierzchnia wypada z ewidencji). Drugą przyczyną było aktywowanie powierzchni oczekujących, jeżeli wiek drzewostanu przekroczył 20 lat. Zmiany składu gatunkowego drzewostanu mogły być skutkiem obumierania drzew próbnych lub ich wycinania w trakcie trzebieży. W tej sytuacji wybierano losowo kolejne drzewa, uzupełniając ich liczbę do 20. Odnotowane zmiany w składzie gatunkowym na powierzchniach SPO I rzędu wynikają więc głównie z procesów związanych z gospodarką leśną i zmianami środowiskowymi.

      W roku 2007 na powierzchniach obserwacyjnych monitoringu lasu stwierdzono 23 rodzaje/gatunki drzew, spośród których największy udział wykazały: sosna (58,1%), brzoza (9,7%), dąb (7,2%), świerk (6,0%) i olsza (5,9%).

      W roku 2016 wykazano już 26 rodzajów/gatunków drzew, a pojawiające się nowe taksony to śliwa, głóg i kasztanowiec. Okresowo,
w kilku latach 10-lecia, pojawiała się także jabłoń. Największy udział nadal dotyczył sosny (56,1%), brzozy (10,2%), dębu (8,0%), olszy (6,5%) i świerka (5,1%). Przedstawione dane wskazują na stopniowe zmniejszanie się udziału gatunków iglastych (sosna o 2,0 punkty procentowe, świerk o 0,9 pp.) i wzrost udziału gatunków liściastych (dąb o 0,8 pp., olsza o 0,6 pp. i brzoza o 0,5 pp.). Ponadto, świerk jako jedyny spośród głównych gatunków lasotwórczych, wykazał spadek (o 235 szt.) rzeczywistej liczby ocenianych żywych drzew na powiedzeniach SPO. Dla porównania, dla sosny, której udział zmalał o 2 pp. stwierdzono wzrost liczby drzew o 766 szt. Inne rodzaje/gatunki, których liczebność spadła, to: robinia, topole i jarząb. Z kolei największą dynamiką wzrostu liczebności wykazały się rodzaje/gatunki raczej rzadko spotykane w składach gatunkowych drzewostanów, tj.: czeremcha (z 1 drzewa w 2007 roku do 47 drzew
w roku 2016), daglezja (z 2 do 13 drzew), wierzby (z 33 do 88 drzew) oraz czereśnia (z 35 do 68 drzew).

      Największy wzrost liczby rodzajów/gatunków drzew leśnych ocenianych na powierzchniach SPO w obrębie krain przyrodniczo-leśnych stwierdzono w Krainie Mazowiecko-Podlaskiej, wysoki – w Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej. Na pierwszym obszarze odnotowano 6 nowych rodzajów/gatunków, tj.: buk, wiąz, gruszę, czeremchę, robinię i wierzbę. Z kolei w Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej pojawiły się: grusza, czereśnia, czeremcha i lipa. W pozostałych krainach zmiany były mniejsze: w Krainie Bałtyckiej i Krainie Śląskiej pojawiły się po 3 nowe rodzaje/gatunki (odpowiednio: daglezja, czeremcha i kasztanowiec oraz jodła, robinia i wierzba), w Krainie Karpackiej i Sudeckiej odnotowano po 2 nowe rodzaje/gatunki (daglezja i śliwa oraz topola i wierzba), zaś w Krainie Małopolskiej – jeden gatunek, tj. czeremchę.

      Spadek liczebności rodzajów/gatunków stwierdzono tylko w Krainie Mazursko-Podlaskiej, w której na powierzchniach SPO pojawiła się czeremcha, zaś zniknęły grusza i topola. Także w Krainie Sudeckiej ubył jeden rodzaj, tj. jarząb.

 

      W 2016 r. w porównaniu z 2007 r. na powierzchniach SPO I rzędu stwierdzono większą liczbę ocenianych rodzajów/gatunków, co potwierdza tezę o wzrastającej różnorodności biologicznej w polskich lasach. W roku 2007 stwierdzono 23 rodzaje/gatunki drzew, wśród których największy udział miały: sosna (58,1%), brzoza (9,7%), dąb (7,2%), świerk (6,0%) i olsza (5,9%). W roku 2016 wykazano już 26 rodzajów drzew, a pojawiające się nowe taksony to śliwa, głóg i kasztanowiec. Największy udział nadal dotyczył sosny (56,1%), brzozy (10,2%), dębu (8,0%), olszy (6,5%) i świerka (5,1%).

      W dziesięcioleciu 2007-2016 następowało stopniowe zmniejszanie się udziału gatunków iglastych (sosny o 2,0 punkty procentowe, świerka o 0,9 pp.) i wzrost udziału gatunków liściastych (dębu o 0,8 pp., olszy o 0,6 pp. i brzozy o 0,5 pp.).

      Największy wzrost liczby rodzajów/gatunków drzew leśnych ocenianych na powierzchniach monitoringowych w obrębie krain przyrodniczo-leśnych stwierdzono w Krainie Mazowiecko-Podlaskiej, wysoki – w Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej. Na pierwszym obszarze odnotowano sześć nowych rodzajów/gatunków (buk, wiąz, gruszę, czeremchę, robinię i wierzbę), na drugim – cztery rodzaje/gatunki (gruszę, czereśnię, czeremchę i lipę).

      Stwierdzony w ostatnim dziesięcioleciu spadek udziału rodzajów/gatunków iglastych w ogólnej liczbie drzew na SPO I rzędu wynoszący 2,75 punktu procentowego najwyraźniej zaznaczył się w przypadku świerka w Krainie Sudeckiej (spadek o 6,2 pp.) i Krainie Karpackiej (spadek o 4,9 pp.) oraz sosny w Krainie Śląskiej (-4,4 pp.) i Krainie Mazowiecko-Podlaskiej (-4,0 pp.).

      Duży wzrost udziału wśród rodzajów/gatunków liściastych dotyczył dębu, jesionu i topoli w Krainie Sudeckiej (odpowiednio o 2,4 pp., 1,6 pp. i 1,6 pp.), nieco mniejszy – olszy w Krainie Mazowiecko-Podlaskiej (o 1,4 pp.) i Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej (o 1,3 pp.).


 

II.

Badania na stałych powierzchniach obserwacyjnych monitoringu intensywnego (SPO MI)

6.

Wielkość depozytu wnoszonego z opadami atmosferycznymi

7.

Poziom koncentracji NO2 i SO2 w powietrzu

8.

Opady podkoronowe oraz roztwory glebowe

9.

Zanieczyszczenie powietrza oraz ocena zagrożenia zakwaszeniem i eutrofizacją terenów leśnych w Polsce na podstawie wyników badań na SPO MI

 

Literatura

 

 

STRONA GŁÓWNA  :  RAPORT 2016  :  RAPORTY